Jdi na obsah Jdi na menu
 


HISTORIE

 

Americký kynolog James Watson v roce 1888 kdesi na mexickém venkově poblíž El Pasa usmlouval cenu za malou fenku Mantazitu na tři dolary a odvezl si ji s sebou do Severní Ameriky. Do Mexika se opakovaně vracel a i přes brzkou smrt své malé svěřenkyně dovážel další a další psy. K počínání Watsona se přidali i další američtí turisté a také si domů přiváželi tyto trpaslíky, i když to nebylo vždy tak jednoduché. Cena se zvyšující se poptávkou rostla a často podvyživení psi umírali. I tak se ale v USA postupně zabydleli.

 

 Jako země původu je stále označováno Mexiko, i když rozhodující podíl na její proměně v moderní plemeno tak, jak je známe dnes, mají nepochybně Američané. Na počátku 20.století se počty čivav právě v USA pohybovaly ve stovkách, o půl století později už v desítkách tisíc. V roce 1967 prý bylo právě v této zemi zapsáno 37 tisíc štěňat tohoto plemene a o deset let později dokonce 38 926.

 V Evropě se plemeno začalo chovat až v polovině 50.let, většího rozmachu se dočkalo v 70. letech a největší popularitu zažívá právě teď, v 21.století. První představitelka čivav u nás byla dovezena na počátku 70.let a ještě dlouho pak čivavy patřily k něčemu zcela výjimečnému a nedostupnému. Na konci roku 1998 podle údajů ČMKU byla pátým nejčastěji chovaným čistokrevným plemenem u nás a ve světě patří mezi Top ten.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 228468
Měsíc: 3423
Den: 113