Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČIVAVA KRÁTKOSRSTÁ

ČIVAVA KRÁTKOSRSTÁ

  • původ plemene: Mexiko
  • hmotnost v dospělosti: 1.00-2.70 kg
  • výška v kohoutku: 15-23 cm
  • nutná péče o srst: alespoň dvakrát týdně
  • délka srsti: krátká
  • povahové vlastnosti: odvážný, pohotový, oddaný
  • vztah k ostatním zvířatům: přátelský
  • vztah k dětem: dobrý
  • vhodné prostředí: cetrum města / periferie / venkov

I když i v případě čivavy krátkosrsté existují různé teorie o jejím původu, nejpravděpodobnější je, že pochází především z obětních psů tečiči existujících ve starém Mexiku, které chovali toltéčtí knězi již v 8. století. Náleželi k oblíbeným předmětům aztéckých princezen a náboženství v nich vidělo průvodce mrtvých duší na cestě na onen svět. Z tohoto důvodu musela při každém pohřbu ztratit život i čivava. Nebyla ale jen obětním zvířetem, nýbrž i součástí jídelníčku mexických indiánů. V polovině 19. století začali zemědělci v provincii Chihuahua své malé pejsky více prodávat turistům. Přes Ameriku se pak psi dostali do Evropy, ale dodnes se příliš nerozšířili. Standard byl stanoven teprve roku 1942. Čivava krátkosrstá je i přes svou malou výšku živý, energický domácí kamarád, který si moc nedělá ani ze špatného počasí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Je čivava pro alergiky?

(Emma , 13. 4. 2020 18:54)

Mám doma alergická na psy, je čivava pro alergiky?

Civava

(Anie, 10. 10. 2017 23:32)

Mam civavu kluka 9mesicu pomalu a kdyz mu bylo 5-6mesicu byl pratelsky na lidi a ke vsem sel s laskou s niceho nic steka na vsechny a je nepricetny co s tim prosim o radu :'(

Civava

(Nikola, 23. 12. 2016 11:35)

Je hezka moje kamaradka ji ma a já mám dlouhosrstou

jidelnicek

(ada, 20. 9. 2015 9:42)

dobry den chtěla bych se zeptat na čivaví jídelníček

Čivava k pudlovi?

(Nela, 19. 5. 2015 16:47)

Dobrý den. Chtěla bych si pořídit čivavu, ale mám doma 5ti letého pudla. S ostatními psy se snáší dobře, je přátelskej a miluje psy malých plemen, naopak nemá moc v lásce psy, kteří jsou větší než on. (:D) Ale bojím se toho, že když čivavu koupím a přinesu jí domů, tedy do jeho TERITORIA, tak jí nepřijme, protože bude někde, kde je pánem on..

CO kočka?

(Klára, 1. 4. 2014 21:09)

Chceme si pořídit čivavu, ale máme i kočku. Jak se snesou? Kočka není moc klidná, je více hyperaktivní:/ A bojíme se, že by pejska neměla moc v oblibě a trápila ho.

Chci si pořídit čivavu,ale mám doma alergika!

(Vendy, 8. 3. 2014 19:38)

Dobrý den...strašně moc dlouho chci psa.Bydlím v bytě a mám taťku alergika,tak hledám něco s krátkou srstí,ale naháče nechci nějak se mi nelíbí...Myslíte,že čivava je vhodná?

Re: Chci si pořídit čivavu,ale mám doma alergika!

(Mooby, 13. 3. 2014 19:22)

Mezi psy pro alergiky, jsou vhodná takzvaná nelínající plemena- psy s kudrnatou srstí. Typický je pudl, pumi, bišonkovi, boloňském psíkovi, cotton de tulearovi, irském vodním španělovi, nebo portugalském vodním psovi. Starání o srst alespoň 3xtýdně vyčesávat na vhodném místě. Díky kudrlinkám skoro nelínají vše se drží v kožichu. Civavu bych k alergikovi nedoporučila. Možný je i jorkshir- srst má jako lidské vlasy jemné.

 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 193408
Měsíc: 2507
Den: 87